Det är en vanlig missuppfattning att det saknas påskmusik, vilket det ofta skämtats om i påskmusiken. Resultatet har blivit att väldigt många av påsklåtarna handlar om just detta.
Jag och Fredrik af Trampe har ju ofta gjort radioprogram med julmusik i P4. Men vi har också gjort program med påskmusik två gånger. Det fungerar, i synnerhet om man skarvar med låtar om ägg och kycklingar och inte väjer för att blanda högt och lågt, gammalt och nytt, seriöst och skämt. Jag har gjort en spellista med påsklåtar, testa själva och se om ni hittar några favoriter. Listan bör fungera ända fram till påsk men varning för att det kan bli rätt mycket hysteriska kycklingar och klämmig barnmusik.







Om julen kommersiellt startar i början av november och håller på nån vecka in i januari, medan påsken är undanstökad på knappt en vecka, så är produktion av påsklåtar inte alls så lockande, vad lönsamheten beträffar. Men du och Trampe är ju hejare på research och hittar det mesta. Ni matchar varann så bra, må ni friska och fria fortsätta så!
Bra synpunkt och tack för vänliga ord. Vi fortsätter förstås att gräva i helgmusikens utmarker!