Den vänsterextremistiska organisationen Revolutionära fronten lägger ner, enligt ett meddelande på gruppens Facebook-sida. RF uppstod i kölvattnet efter Göteborgskravallerna 2002. Det betyder att gruppen existerat ovanligt länge, den autonoma vänstern är generellt ganska löst organiserad och består annars oftast av tillfälliga kampanjliknande organisationer.
RF har framför allt blivit omdiskuterad på senare år i samband med en större polisinsats som ledde till att flera rättsprocesser drog igång kring gruppen. I samband med dessa växte även intresset i medierna. RF har uppmärksammats bland annat i Uppdrag granskning i SVT i ett program av Janne Josefsson där bland andra rapparen Sebbe Staxx från Kartellen intervjuas och ger sitt stöd åt gruppen.
RF skriver att ”nya tider kräver nya lösningar”, vilket indikerar att verksamheten fortsätter fast i annan form. Kanske känns namnet förbrukat efter all uppståndelse. Texten på Facebook avslutas: ”Drömmen om det socialistiska samhället lever kvar även om Revolutionära Frontens tid är förbi.”
Ett halvkritiskt TV-program, där de inte ens medverkar, och några mycket låga fängelsestraff – så enkelt var det att stoppa den kriminaliteten.
Det säger lite om hur det politiska samtalet i Sverige SKULLE kunna se ut om etablissemanget hade någon vilja.
Svenskarnas Parti väck, Revolutionära Fronten väck. Vad ska du nu ta dej till, Anna-Lena?
😉