Träffa mig på Bokmässan

Jag gästar bokmässan i Göteborg i slutet av september med min nya bok ”Fru Television – en biografi om TV-pionjären Ria Wägner”. Jag ska prata och signera böcker lördagen den 27 september kl 10.25 i Bonniers monter (boken kommer ut på Historiska Media som numera ägs av Bonniers). Dessutom är jag med i ett panelsamtal på söndagen den 28 september kl 11-11.45 med titeln ”Kvinnorna som banat vägen under 1900-talet” i sal F1, det krävs seminariekort för att komma in.

Jag ska förstås prata om Ria Wägner som var tv-pionjären som bjöd in hemmafruarna i rutan, introducerade matlagning på tv och skapade ett personligt tilltal som gjorde henne till en av Sveriges första tv-stjärnor. I samtalet medverkar även Malin Haawind som skrivit romanen ”Den som följer en stjärna vänder inte om” inbjuden att tala om Ellen Key som var en ledande debattör, pedagog, feminist och författare under tidiga 1900-talet (och också en av grundarna av Whitlockska samskolan där Ria gick) och Fatima Bremmer som nyligen kom med den uppmärksammade boken ”Ligan” om ett journalistnätverk som bestod av en rad namnkunniga kvinnor som stöttade och inspirerade varandra under det tidiga 1900-talet första decennier. I Ligan ingick för övrigt även Ester Blenda Nordström som Fatima skrev en Augustprisbelönad bok om.

Bilden till höger visar Rias första TV-framträdande vid en provsändning 1955. Hon halstrar en fläskkotlett och friterar potatis som skådespelaren Willy Peters får smaka på.

Profilbild för Okänd

About annalenalod

Journalist och författare med fokus på högerpopulism och politiskt och religiöst våld och extremism, både på höger- och vänsterkanten samt islamism.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized och märktes , , , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentarer granskas, skriv gärna kort och håll dig till ämnet!