Om det vore val idag skulle Sverigedemokraterna vara större än Vänsterpartiet (4,4 respektive 4,3 procent) och dessutom vågmästare mellan två nästan jämstora block. Den dystra rapporten kom idag i en opinionsundersökning som bl a presenterats i Sydsvenskan. Ännu större framgångar noterar SD i en annan undersökning som presenterades av AB/United Minds (se även Nyheter24) häromdagen. Enligt den har SD passerat Folkpartiet och blivit Sveriges fjärde största parti med hela 6 procent.
Om valresultatet blir i linje med dessa undersökningar tvingas de andra partierna samarbeta över blockgränserna. Åtminstone om de menar allvar med att hålla borta SD från alla former av maktutövning.
SD närstående kretsar tycker det är för tyst om SD:s framgångar i opinionsundersökningarna och anar en konspiration, se t ex Är det bara jag eller… och film på YouTube.