UR Samtiden sänder en föredragsserie som genomförts nu i vinter på ABF-huset i Stockholm mot bakgrund av terrordåden i Norge förra året. Jag och Mats Wingborg medverkar i ett samtal med titeln ”Vi och dom i Europa”. Vi pratade mot bakgrund av vår bok ”Krutdurk Europa”. Seminarieserien arrangerades av bokförlaget Natur och Kultur i samarbete med Expo och ABF Stockholm.
Sök på denna hemsida
Stöd Dokus granskning av våldsbejakande islamism
-
NY BOK: Svart på vitt om SD
Frigjorda tider – en bok om sexvågen och kulturen
Boken om Sveriges förste nazistledare
- Follow Anna-Lena Lodenius on WordPress.com
Anlita mig som moderator!
-
Mina senaste blogginlägg
- Högerpopulisterna sviker Putin
- Svart på vitt om Sverigedemokraterna
- Svenska sångdivor
- De okände ultranationalisten Zjirinovskij är död
- Det ryska propagandakriget
- Dagens Nyheter berömmer boken om en värmländsk Hitler
- Stort intresse för Birger Furugård i Värmland
- Ännu en intervju i SVT om Sveriges förste nazistledare
- Mina böcker nämns som årets julklappar
- Ljudbok om den ovanliga julmusiken
Mest populära sidorna
- Sven-Olle Olsson i salig åminnelse
- Ja, SD:s första ordförande var verkligen med i ett nazistparti!
- Svart på vitt om Sverigedemokraterna
- Missa inte Ny demokratis valfilm från 1991
- När den sexuella frigörelsen nådde vita duken
- Sverigedemokraternas historia
- Så blev porren en accepterad del av svensk kultur
- Nazisträttegång som är ett eko från förr
- Två syskon från Tyskland - en blev nazist och en försvarar flyktingar
- Yrsa Stenius om Muhammed som rondellhund
Arkiv
-
-
Breivik verkar göra gester så fort han får en chans.
Men är det inte bara frimurartecken han gör?
Är det inte dags att hitta något nytt ord för Breivik än högerextremist?
Högerextremist är i svenskan liktydigt med nazist. Och Brevik skriv ju i sitt ”program” att han skulle vilja skjuta Hitler.
Han anser ju även att judar är vänner i kampen mot islam.
Nazister eller nationalsocialister som det heter verkar ju ibland sympatisera med de muslimer som samhället klassar som terrorister.
Högerextremist är inte liktydigt med nazist! Breivik är extrem i en helt annan bemärkelse, det finns olika slags höger. Dagens extremhöger är oftast mer inriktade på att bekämpa islam och mångkulturalism snarare än raser och judehatet finns idag snarare i den muslimska världen och delar av extremvänstern.
Detta gällde ett seminarium på Gotland 2004, både du och Helene Lööw var inbjudna i egenskap av politiska motståndare och tackade nej. Så om det är av åsiktskäl du kan samarbeta med Expo och deras medtoder men inte SD-Kuriren så väcker ju det intressanta värderingsfrågor.
Har ingen som helst minne av detta och tvivlar på att det stämmer, jag samarbetar inte på något mer organiserat sätt med Expo men har heller ingen anledning att ta avstånd från Expo. Det är inte konstigare att de dyker upp på samma scen som mig än att jag föreläser för Centerpartiet fast jag inte röstar på det partiet eller att jag kommer till kyrkliga evenemang fast religionen är ganska lågprioriterad i mitt liv. Brukar tacka nej till extremvänstern och extremhögern, det mesta däremellan är ok!
Nu var det för all del Natur och Kultur som bjöd in mig, Expo nämndes inte över huvud taget men det hade väl inte spelat så stor roll. SD-kuriren har aldrig frågat mig om någonting, utom en antologitext en gång. Ärligt talat är det väl rätt uppenbart att mina åsikter ligger så långt från SD att medverkan i deras publikationer vore otänkbart. Expo har blivit bredare med åren politiskt, vilket jag tycker är bra. Men de kör sitt och jag mitt och det finns väl någon mening med det.
Får jag fråga hur du kan ställa upp på ett tillställning där Expo är arrangör när du säger nej till samma sak när SD-Kuriren varit arrangör?