Svenska sångdivor

”Radikalism och avantgarde 1947-67” är en antologi som kommer ut i slutet av september och där jag medverkar. Min text handlar om svenska sångdivor som var aktuella under perioden som Zarah Leander, Alice Babs, Monica Zetterlund och Sonya Hedenbratt. Jag resonerar kring förutsättningarna för att ha ett eget uttryck och villkoren för i synnerhet kvinnor i underhållningsbranschen att flytta fram gränserna.

Redaktörer för antologin är Torbjörn Elensky och Christian Abrahamsson, den ges ut av Timbro. Bland övriga författare kan nämnas: Kalle Lind, Jan Lumholdt, Tobias Hübinette, Petra Werner och Edvard Blom. Jag har inte läst de andra texterna än men vet att boken spänner över ett vitt fält av ämnen och aspekter av perioden.

Min text tar sin utgångspunkt i den här filmen som var en del av en Hasse och Tage-revy på Gröna Lund:

Annons

Om annalenalod

Journalist och författare med fokus på högerpopulism och politiskt och religiöst våld och extremism, både på höger- och vänsterkanten samt islamism.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized och märktes , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentarer granskas, skriv gärna kort och håll dig till ämnet!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s